ANT4965D20CE-DP
  • ANT4965D20CE-DP
ANT4965D20CE-DP
4.9-6.5GHz 20dBi Flat Panel Antenna With Enclosure
✅Operates in the 4.9GHz–6.5GHz band ✅ 20dBi integrated mimo antenna ✅ IP67 rated metal enclosure
Band: 4.9-6.5GHz
Gain: 16-20dBi
Type: Flat Panel Antenna
20dBi Outdoor Panel Antenna With Enclosure
Key Features
1746846400645639HtdR.png
• Dual Polarization Directional Antenna
• 20dBi Long Distance Antenna
• High Isolation of >25dB for entire 5GHz spectrum
• Weatherproof IP67 Enclosure
Applications
• Outdoor Long Distance Point-to-Point (PtP) AP
• Point-to-MultiPoint (PtMP) AP
• Outdoor Mesh AP
• 2x2 802.11be/ax/ac/an Radio Outdoor Solutions
Antenna Specifications
Gain
2*20dBi
Radiation
Directional
Connectors
2x MCX or U.FL Antenna Connectors
Frequency Range
4.95-6.425GHz
Polarization
Dual Polarization
Azimuth -3dB Beamwidth
30°
Elevation -3dB Beamwidth
30°
Isolation
45dB (Min)
Front-to-Back Ratio
30dB (Min)
VSWR
<2.0
Impedance
50 Ω
Max Power
20W
Dimensional Drawing
1746857275983791DbKY.png
Enclosure Specifications
Material
Anti-UV ABS
Color
White
Weight
2kg
Outside Dimensions (H x W x D)
223*245*63mm   (No including Bracket)
Inside Dimensions (H x W x D)
180*170*35mm