ANT2327D24P-MIMO
  • ANT2327D24P-MIMO
ANT2327D24P-MIMO
2.4GHz 24dBi Dual Polarized MIMO Dish Antenna
Band: 2.4-2.5GHz
Gain: 21-25dBi
Type: Dish Antenna
2ft Dish Antenna
Features
•  2.3-2.7GHz Frequency
•  24dBi High Gain
•  2x2 MIMO
•  Double Dual Slant (V/H or ±45°)
Applications
• 2.4 GHz ISM band
• IEEE 802.11b/g/n wireless LAN, WiFi systems
• Long range directional applications
• Point to point and point to multi-point applications
• Wireless bridges and backhaul applications
Technical Specifications
Electrical
Model
ANT2327D24P-MIMO
Frequency Range
2.3-2.7GHz
Gain( dBi)
24dBi
VSWR
<2.0
Polarization
Dual Slant (V/H or ±45°)
Isolation
>25dB
Front to Back Ratio
>25dB
Horizontal Beam width
11°
Vertical Beam width
11°
Maximum Power Per Port
50W
Impedance
50Ω
Lighting protection
DC Ground
Mechanical
Connector
2*N or RP SMA
Antenna Size
φ0.6 m
Antenna Weight
5kg
Antenna color
white
Dish material
aluminum
Diameter of the Pole
Φ30 to φ80 mm
Mechanical Tilt
± 10°
Operational Temperature
-40°C to +70°C (-32°F to +158°F)