ANT1400D14K-65XP
  • ANT1400D14K-65XP
ANT1400D14K-65XP
1.4GHz 14dBi Mimo Sector Antenna
Type: 1.4GHz Antenna
Type: Directional Antenna
Gain: 11-15dBi
Features and Product Description
· Dual-Polarization design(±45°)
· 14dBi High gain
· 20dB High Isolation
Technical Specifications
Electrical
Model
ANT1400D14K-65XP
Frequency Range
1400-1500MHz
Gain
2*14dBi
Polarization
Dual Slant (±45°)
Beamwidth
Vertical
65°
Horizontal
19°
Front-To-Back Ratio
>20 dB
Isolation
>20dB
VSWR
≤1.5type;2.0max
Maximum Power Per Port
50W
Impedance
50Ω
Lightning Protection
Direct Ground
Mechanical
Antenna Dimensions
700x250x65mm
Weight
5kg
Antenna Color
White
Mount
Pole (D30-80mm)
Mechanical tilt capability
+3° to -10°
Reflector Material
Aluminum
Connector Type
2 x N Female
Operational Temperature
-50°C to +70°C